Klawiterapia
Klawiterapia jest holistyczną, biocybernetyczną, nieinwazyjną metodą terapeutyczną opracowaną w drugiej połowie XX wieku przez dr Ferdynanda Barbasiewicza - polskiego naukowca, psychologa, terapeutę, specjalistę w dziedzinie psychoneurologii i psychofizjologii układu nerwowego.
W 2005r Polskie Towarzystwo Lekarskie pozytywnie zaopiniowało na piśmie i zarekomendowało Ministerstwu Zdrowia, Narodowemu Funduszowi Zdrowia, rektorom Akademii Medycznych, dyrektorom szpitali klinicznych i sanatoriów oraz pozostałym placówkom medycznym i rehabilitacyjnym klawiterapię jako skuteczną metodę leczniczą.
Pod względem ideologicznym klawiterapia nawiązuje do tych samych założeń co wywodzące się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej akupunktura czy refleksologia. Metoda uwzględnia występowanie na ludzkiej skórze 1100 ściśle określonych biologicznie czynnych punktów (zlokalizowanych przez dr Barbasiewicza), bezpośrednio powiązanych z poszczególnymi dolegliwościami i schorzeniami. Odpowiedni ucisk tychże miejsc prowadzi do pobudzenia przewodnictwa nerwowego a tym samym do uruchomienia procesów naprawczych, usuwania blokad oraz likwidacji różnego rodzaju stanów patologicznych.
Zabieg przeprowadzany jest z użyciem klawików - wykonanych z wysokiej jakości stali chirurgicznej narzędzi przypominających gwoździe, którymi pobudzane są receptory nerwowe rozmieszczone na powierzchni skóry, śluzówek i w głębszych tkankach ludzkiego ciała.
Klawiterapia oddziałuje na organizm na wielu poziomach. Poprzez układ nerwowy działa na poziomie endogennym i psychogennym inicjując przyspieszoną regenerację i autoregulację. Jako metoda odruchowa z powodzeniem znajduje zastosowanie w leczeniu i wspomaganiu leczenia szerokiej gamy nieprawidłowości i schorzeń takich jak:
- zaburzenia i choroby metaboliczne,
- choroby neurologiczne, neuralgie,
- choroby psycho-somatyczne,
- nerwice, depresja, zaburzenia emocjonalne,
- uzależnienia,
- zaburzenia i choroby narządów zmysłów,
- wady postawy i choroby kręgosłupa,
- dysfunkcje i dysplazje narządu ruchu,
- zaburzenia trawienne,
- zaburzenia układu moczowo-płciowego,
- zaburzenia i choroby górnych i dolnych dróg oddechowych,
- choroby układu sercowo-naczyniowego,
- choroby krwi,
- zaburzenia pracy gruczołów hormonalnych,
- ostre i przewlekłe stany zapalne,
- alergie i katar sienny,
- choroby skóry, łysienie, łupież,
- zaburzenia pracy układu odpornościowego, choroby z autoagresji,
Klawiterapia okazuje się niezwykle pomocna w detoksykacji i oczyszczaniu organizmu, spowalnia procesy starzenia i degeneracji, pozwala usunąć z ciała ból, napięcie i skutki działania przewlekłego stresu.
Mimo, iż klawiterapia jest metodą nieinwazyjną i wysoce bezpieczną to potencjalnym przeciwwskazaniem do zabiegu mogą być:
- zdiagnozowany chłoniak,
- stany świeżo po przeszczepach organów,
- zakrzepica,
- rozległe rany i poparzenia skóry,
- ciąża zagrożona i pierwszy trymestr ciąży.