Refleksoterapia
Refleksoterapia opiera się na założeniu, że wszelkie układy, części i narządy ludzkiego ciała posiadają swoje odwzorowanie na stopach w postaci punktów refleksorycznych tzw. stref odruchowych, których stymulowanie inicjuje procesy regulacyjne prowadzące do samoleczenia organizmu.
Tradycja leczniczego masażu stóp wywodzi się ze starożytności. Stopami fascynowali się starożytni Chińczycy już 5000 lat temu i to prawdopodobnie oni jako pierwsi stosowali uciskowy masaż stóp. Metodę tę kultywowali i praktykowali także Indianie Ameryki Północnej a nieco później starożytni Egipcjanie, co potwierdza piktogram z 2300 r. p. n.e., odkryty w grobowcu ówczesnego lekarza Ankmahora w Sakkarze.
Współcześnie, refleksoterapia jest sztuką terapeutycznego masażu stóp wykonywanego w oparciu o wiedzę popartą wieloletnimi badaniami fizjologicznymi i neurologicznymi. Terapeuta wykorzystując tę wiedzę oraz własne umiejętności oferuje niezwykle skuteczne zabiegi lecznicze. Celem terapii jest takie oddziaływanie na pacjenta, które umożliwi mu odzyskanie fizjologicznego stanu równowagi (homeostazy) i powrót do zdrowia. Przy czym, to nie terapeuta leczy lecz organizm pacjenta leczy się sam. Terapeuta prowadząc terapię pomaga uaktywnić procesy autoregulacji, wyeliminować toksyny, usunąć szkodliwe zastoje i złogi, odblokować meridiany, przez które przepływa życiodajna energia Qi.
Korzyści jakie bezpośrednio płyną z zabiegów refleksologicznych to:
- eliminacja bądź ograniczenie stanu napięcia i stresu,
- pobudzenie prawidłowego przepływu energii przez organizm,
- poprawa pracy układu krążenia,
- poprawa i regulacja pracy układu hormonalnego,
- usprawnienie funkcji układu nerwowego,
- regulacja procesów metabolicznych,
- eliminacja i/lub ograniczenie bólu,
- eliminacja złogów krystalicznych z okolic stóp.
Choroba zwykle rozwija się latami i najczęściej jest skutkiem niezdrowego stylu życia.
Dlatego, proces leczenia czyli odwrócenia stanu choroby również może potrwać dłużej.
Jedno jest pewne – pojedynczy zabieg nie załatwi sprawy. Wymagana jest pełna seria składająca się z dziesięciu 55 minutowych zabiegów. W przypadku uzyskania oczekiwanych rezultatów terapeutycznych, wskazane jest dalsze, okresowe powtarzanie zabiegów (przypominających) w celu utrwalenia pozytywnych efektów terapii.
Refleksolog współpracuje z pacjentem podczas serii zabiegów, które mają na celu usunięcie przyczyn jego chorób. Z zabiegami często wiąże się konieczność zmiany trybu życia i rezygnacji ze szkodliwych nawyków, o czym terapeuta uświadamia pacjenta w trakcie procesu leczniczego.
Zabieg refleksoterapii jest bezpieczny i polecany wszystkim poza kilkoma wyjątkami.
Przeciwskazania do zabiegu Refleksoterapii Stóp:
- zakrzepica żylna, zapalenie żył,
- stany ostre wymagające interwencji chirurgicznej,
- rozległe, niezagojone rany i oparzenia,
- stan po transplantacji narządów,
- ciąża zagrożona,
- pierwszy trymestr ciąży (od drugiego trymestru ciąży zabiegi są zalecane),
- stany na krótko przed i do 2 miesięcy po zabiegach chirurgicznych,
- niektóre nowotwory np. chłoniak,
- niewygojone urazy stóp takie jak: złamania kości, zwichnięcia, stłuczenia,
- grzybica i inne rozległe zmiany skórne w obrębie stóp,
- nieregulowane choroby psychiczne.
Mapa Stóp - wykorzystany został materiał, będący własnością Międzynarodowej Akademii Refleksologii w Warszawie, przy ul. Powstańców Śląskich 5