Terapia Manualna Kręgosłupa
Napięcie i ból umiejscowione w obrębie karku, ramion i pleców są bodaj najczęstszą przyczyną dyskomfortu jaki odczuwa współczesny człowiek. Przyczyn tychże dolegliwości jest wiele lecz najczęściej doszukujemy się ich w nieprawidłowej postawie, zbyt długo utrzymywanej w ciągu dnia jednostajnej pozycji (np. praca siedząca lub stojąca), w braku ruchu, w nadwadze, w urazach mechanicznych, w kontuzjach sportowych a także w przewlekłym stresie, przemęczeniu oraz w szkodliwym myśleniu i trudnych emocjach.
W pozbyciu się lub w przynajmniej znacznym ograniczeniu bólu, wzmożonego napięcia oraz różnego rodzaju parastezji (drętwień, uczucia zimna lub pieczenia itp.) w obrębie narządu ruchu pomocną okazuje się być terapia manualna kręgosłupa, zwana także chiropraktyką kręgosłupa. Jest to stara, stosowana już w starożytności metoda lecznicza polegająca na wykonywaniu zestawu różnych chwytów i technik manualnych takich jak: manipulacje, mobilizacje, rozciągane, neuromobilizacje, masaż stosowanych w określonych miejscach na kręgosłupie i wokół kręgosłupa, oraz na stawach obręczy kończyn i w obszarach innych struktur z nimi powiązanych. Celem terapii manualnej kręgosłupa jest złagodzenie dolegliwości i możliwie trwała poprawa stanu zdrowia pacjenta poprzez odblokowanie stawów lub segmentów kręgosłupa i przywrócenie im normalnej ruchomości. Terapia manualna kręgosłupa jest metodą bezpieczną i nieinwazyjną, wykorzystywaną zarówno do diagnostyki jak leczenia i usprawniania różnych dysfunkcji narządu ruchu.
Przychodząc po raz pierwszy na terapię manualną kręgosłupa warto mieć ze sobą wyniki obrazowych badań kręgosłupa (MRI, TK, zdjęcie rentgenowskie).
Pierwsza wizyta zazwyczaj służy terapeucie do oceny stanu zdrowia pacjenta oraz do ustalenia rodzaju, częstotliwości i długości terapii. Terapeuta robi to zarówno na podstawie dostępnych wyników badań, jak też wywiadu i obserwacji, w jaki sposób pacjent siedzi, stoi i jak się porusza.
Wskazania do terapii manualnej kręgosłupa:
- wady postawy (skrzywienia kręgosłupa),
- bóle pleców: karku, ramion, lędźwi, krzyża, kości ogonowej,
- bóle głowy, migreny,
- bóle i zaburzenia czucia w obrębie bioder i kończyn dolnych,
- bóle i zaburzenia czucia w obrębie barków i kończyn górnych,
- rwa kulszowa,
- przemęczenie,
- zaburzenia snu,
- przewlekłe zaparcia,
- częstomocz,
Przeciwskazania do terapii manualnej kręgosłupa:
- pierwszy trymestr ciąży,
- ciąża zagrożona,
- zaawansowana osteoporoza,
- krwawienia wewnętrzne,
- niewydolność krążenia mózgowego,
- ostre stany zapalne stawów,
- rozległe, świeże rany,
- czynne żylaki odbytu.
Uwaga! Terapia Manualna Kręgosłupa czasowo nie jest dostępna w gabinecie.